Upcyklace vrací nepotřebné věci do života

Při procesu upcyklace vznikají z nevyužitelných předmětů výrobky s vyšší užitnou a estetickou hodnotou. Tento proces předchází vzniku odpadu a snižuje množství materiálu, který by byl nutný k výrobě zcela nových produktů. Upcyklovat se dá téměř cokoli, od papírových pytlů, přes sklo, oblečení až po nábytek.

My v Upstart upcyklaci fandíme. Prezentujeme díla umělců, kteří si ji vybrali jako způsob tvorby. Podívejte se, co dokázali.

Finance, stinná stránka upcyklace

Proměnit zbytkový materiál na výrobek, který bude dál sloužit, bývá dražší, než takový produkt vyrobit klasickým způsobem. Hledání správného zpracování s ohledem na udržitelnost totiž zabere více času, čímž rostou i náklady.

Nejlepší je takový odpad, který vůbec nevznikne

Upcyklace také není všespásné řešení, které naši planetu uchrání od odpadu – ideální samozřejmě je pořizovat pouze to, co maximálně využijeme, aby žádný odpad nevznikl. Pokud už však něco zbude, představuje upcyklace ideální způsob, jak takovým věcem vdechnout nový život.

A co recyklace?

I to je způsob, jak zužitkovat odpad a předměty, které už nepoužíváme. Oproti upcyklaci však v tomto procesu vznikají produkty se stejnou nebo podobnou hodnotou. Například skleněné lahve recyklovány na nové skleněné lahve. Aby k tomu ale došlo, je potřeba sklo nejdříve roztavit – tedy získat potřebnou surovinu a výrobek vrátit na začátek jeho životního cyklu. Pokud po zpracování nepotřebného materiálu vznikne předmět s nižší hodnotou, nazývá se takový proces downcyklace. Příkladem je třeba papír, ze kterého se vyrábí plata na vajíčka.

Tvoříte formou upcyklace a chcete o sobě dát vědět? Získejte místo k prezentaci přímo tady.

Máte jakýkoliv dotaz ohledně projektu? Napište nám.
projekty@upstart.cz